Feeding 8 kids on $300 a week: How big families cope in a time of rising costs
#1

Feeding 8 kids on $300 a week: How big families cope in a time of rising costs

https://www.straitstimes.com/life/feedin...paign=stfb&utm_medium=social&utm_source=facebook
Reply
#2

Looks like possible to raise 8 kids with $1200 per month if one is frugal.

I, being poor, have only my dreams; I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams.
Reply
#3

(10-04-2022, 01:34 PM)sgbuffett Wrote:  Looks like possible to raise 8 kids with $1200 per month if one is frugal.

You believe the bullshxt. Rotfl

1200/30= $40 per day for 8 kids.
There is 1 young toddler still need to drink milk powder.

Look like some of them got to eat only 2 meals a day or did not eat full for 3 meals a day.

“Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter don't mind"
[+] 1 user Likes RiseofAsia's post
Reply
#4

I saw from ST FB comment got people access and read do a calculation means one kid " allowance is 37 " is for one day or one week?
Reply
#5

(10-04-2022, 12:40 PM)Bigiron Wrote:  Feeding 8 kids on $300 a week: How big families cope in a time of rising costs

https://www.straitstimes.com/life/feedin...paign=stfb&utm_medium=social&utm_source=facebook

PART OF " propoagenda " Recently just started on TV , Gov got spam a NEW Budget Ad, is more on family with lots of kids,

show one stay in rental flat , show one stay in normal flat.
[+] 1 user Likes [[ForeverAlone]]'s post
Reply
#6

There is help everywhere when u pray hard.
There must b a will to have yr way .
In sing, no money, no food , no job, got any backsidde priblems, go see yr mp, or cc or all holy places , tell them hungry..n u know u r blessed here.

If course lah, if got priblems, events beyond yr control, u must seek help...otherwise god will help only those who helo themselves.
[+] 1 user Likes Yin yang's post
Reply
#7

(10-04-2022, 01:58 PM)RiseofAsia Wrote:  You believe the bullshxt. Rotfl

1200/30= $40 per day for 8 kids.
There is 1 young toddler still need to drink milk powder.

Look like some of them got to eat only 2 meals a day or did not eat full for 3 meals a day.



Yar, hor

I just checked and milk powder is so expensive $40 and some $70 / canister 

Best not to have children! 


Results For milk powder | FairPrice

Why do we need 5 Mayors and 80 PAP Ministers? 
[+] 1 user Likes Ola's post
Reply
#8

If i were the parent i will work at ShengSiong or Giant...can take expire food back home..

I am a Jiak Liao Bee Person nowMasked 
[+] 1 user Likes Sharexchange's post
Reply
#9

(10-04-2022, 01:58 PM)RiseofAsia Wrote:  You believe the bullshxt. Rotfl

1200/30= $40 per day for 8 kids.
There is 1 young toddler still need to drink milk powder.

Look like some of them got to eat only 2 meals a day or did not eat full for 3 meals a day.

You never heard of breast milk it's free!!!!

1. Morning make break using bread maker ...total cost for 1 loaf is 80cts + butter or jam ...total is $3. Pre mix drink is 30cts for 3 in one coffee. For 8 people is roughly $5.

2. Children pack food to school drink healthy plain water $1.50 each home cooked. Total $12

3. Dinner home cooked plus fruits. Roughly $16 for all.

People don't understand as long as you home cook everything it's not expensive.

Expensive is when you eat out 

I am sure i can settle whole family's meal for less than $40 per day.  I spend less than $4 per dayon food when I isolate myself for 2 months. Every week I just get sliced bread the big one from seng siong.....the whole week breakfast settled.

One chicken is $4-$6 from supermarket you can fry or cook soup and eat for quite a few meals.

I, being poor, have only my dreams; I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams.
Reply
#10

I am wondering how 1 1/2 cups of basmati rice is enough for 8 persons for one meal! A 5-kg bag of rice would last them for 2 months! Are they eating enough?

Before: At your service; After: Serves you right!
[+] 1 user Likes Fit's post
Reply
#11

(10-04-2022, 03:36 PM)sgbuffett Wrote:  You never heard of breast milk it's free!!!!

1. Morning make break using bread maker ...total cost for 1 loaf is 80cts + butter or jam ...total is $3. Pre mix drink is 30cts for 3 in one coffee. For 8 people is roughly $5.

2. Children pack food to school drink healthy plain water $1.50 each home cooked. Total $12

3. Dinner home cooked plus fruits. Roughly $16 for all.

People don't understand as long as you home cook everything it's not expensive.

Expensive is when you eat out 

I am sure i can settle whole family's meal for less than $40 per day.  I spend less than $4 per dayon food when I isolate myself for 2 months. Every week I just get sliced bread the big one from seng siong.....the whole week breakfast settled.

One chicken is $4-$6 from supermarket you can fry or cook soup and eat for quite a few meals.

Still " subjective " the kids computer ? Laptop? No doubt MOE claim those needy or have financial problem can apply but end of the day you still need to fork out some of your own money

than come " mainteance " , daily need your things will not spoil one meh??
also need money to buy new one to replace.

beside monthly mobile / internet bills. water bill etc

Do note ONLY electric/water Bill Gov does give " rebate " BUT come internet bill is not ok.
[+] 1 user Likes [[ForeverAlone]]'s post
Reply
#12

(10-04-2022, 02:47 PM)Sharexchange Wrote:  If i were the parent i will work at ShengSiong or Giant...can take expire food back home..

Feed your children expired food, later they fall sick the medical expenses more jialat than food expenses.
[+] 1 user Likes winbig's post
Reply
#13

Even 250 per month for Sgbuffett alone is challenging  Rolleyes

There is no right or wrong decisions. 
One only has to bear the consequences that one makes  Big Grin
[+] 1 user Likes Galilo_l's post
Reply
#14

(10-04-2022, 03:36 PM)sgbuffett Wrote:  You never heard of breast milk it's free!!!!

1. Morning make break using bread maker ...total cost for 1 loaf is 80cts + butter or jam ...total is $3. Pre mix drink is 30cts for 3 in one coffee. For 8 people is roughly $5.

2. Children pack food to school drink healthy plain water $1.50 each home cooked. Total $12

3. Dinner home cooked plus fruits. Roughly $16 for all.

People don't understand as long as you home cook everything it's not expensive.

Expensive is when you eat out 

I am sure i can settle whole family's meal for less than $40 per day.  I spend less than $4 per dayon food when I isolate myself for 2 months. Every week I just get sliced bread the big one from seng siong.....the whole week breakfast settled.

One chicken is $4-$6 from supermarket you can fry or cook soup and eat for quite a few meals.

I think you don’t know much about breast milk . Rotfl
Go and read more on breast milk before I am going to whack you.

I think you don’t know how expensive to run a house properly in Sg.
How come you always 100% believe what is written on the paper?

Adult can don’t eat, children can don’t eat?
8 kids, you think they don’t complain on food.
How come kor Kor and Jie Jie got 1 more fish ball?

“Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter don't mind"
[+] 1 user Likes RiseofAsia's post
Reply
#15

https://www.straitstimes.com/singapore/p...sures-ease
Reply
#16

[Image: FB-IMG-1649716207012.jpg]

[Image: FB-IMG-1649716200219.jpg]
Reply
#17

No kids and family they don’t know once you set up a family you will feel it.
[+] 1 user Likes Cmpunk's post
Reply
#18

(10-04-2022, 03:36 PM)sgbuffett Wrote:  You never heard of breast milk it's free!!!!

1. Morning make break using bread maker ...total cost for 1 loaf is 80cts + butter or jam ...total is $3. Pre mix drink is 30cts for 3 in one coffee. For 8 people is roughly $5.

2. Children pack food to school drink healthy plain water $1.50 each home cooked. Total $12

3. Dinner home cooked plus fruits. Roughly $16 for all.

People don't understand as long as you home cook everything it's not expensive.

Expensive is when you eat out 

I am sure i can settle whole family's meal for less than $40 per day.  I spend less than $4 per dayon food when I isolate myself for 2 months. Every week I just get sliced bread the big one from seng siong.....the whole week breakfast settled.

One chicken is $4-$6 from supermarket you can fry or cook soup and eat for quite a few meals.

Your children will grow up and how long can it last?
If happened to get sick who pay for the medical bills?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)