18-01-2022, 05:43 PM
Apples sold for= $100
Cost of Apples= $30
Gross Profit = $70.
Q1 what is the cost of goods sold?
This Teacher said its $100!!!
Ok....I said....then whats the sales?
Teacher said of course its $100 again.
I ask then Profit is?
Teacher said $......how I know. My maths very poor!!!
Cost of Apples= $30
Gross Profit = $70.
Q1 what is the cost of goods sold?
This Teacher said its $100!!!
Ok....I said....then whats the sales?
Teacher said of course its $100 again.
I ask then Profit is?
Teacher said $......how I know. My maths very poor!!!