10-08-2023, 06:10 PM
10-08-2023, 07:01 PM
(10-08-2023, 06:10 PM)[[ForeverAlone]] Wrote: [ -> ]make me recall Dynamite Kor Kor also every show his homecook foods.
He will come back and visit you on 16th Aug

25-08-2023, 08:24 PM
My dinner was fried Bee Tai Mak
![[Image: IMG-6588.jpg]](https://i.ibb.co/rmbxkr1/IMG-6588.jpg)
bee tai mak= $1.66/3=$0.55
Tomato=$0.65
chicken=$1
XO Sauce $0.80
>$3. Oh No!
![[Image: IMG-6588.jpg]](https://i.ibb.co/rmbxkr1/IMG-6588.jpg)
bee tai mak= $1.66/3=$0.55
Tomato=$0.65
chicken=$1
XO Sauce $0.80
>$3. Oh No!
25-08-2023, 08:25 PM
Ola Wrote:My dinner was fried Bee Tai Mak
bee tai mak= $1.66/3=$0.55
Tomato=$0.65
chicken=$1
XO Sauce $0.80
>$3. Oh No!
You have a knack of making your dishes look appetizing

25-08-2023, 10:15 PM
(13-06-2023, 01:21 PM)Sharexchange Wrote: [ -> ]2 roti prata...2.40..
Next year with GST increasing again, your 2 roti prata will be $2.60 and plastic bag likely 15 cts.
14-09-2023, 07:54 PM
My dinner just now
![[Image: IMG-6543.jpg]](https://i.ibb.co/cwsD8zN/IMG-6543.jpg)
1. Soup: Roll fish cake with parsley $0.80
2. 1 CP seaweed Chicken $0.54
3. Snow peas with chicken and pork $0.95
![[Image: IMG-6543.jpg]](https://i.ibb.co/cwsD8zN/IMG-6543.jpg)
1. Soup: Roll fish cake with parsley $0.80
2. 1 CP seaweed Chicken $0.54
3. Snow peas with chicken and pork $0.95
06-10-2023, 07:56 PM
My dinner just now-
![[Image: IMG-0042.jpg]](https://i.ibb.co/XVsfKk7/IMG-0042.jpg)
1) 2 prawn balls $1.40
2) 2 chicken karage $1.30
3 Dried shrimp with cucumber and 2 eggs $0.37
Total= $3.07 ( exceed)
![[Image: IMG-0042.jpg]](https://i.ibb.co/XVsfKk7/IMG-0042.jpg)
1) 2 prawn balls $1.40
2) 2 chicken karage $1.30
3 Dried shrimp with cucumber and 2 eggs $0.37
Total= $3.07 ( exceed)
06-10-2023, 09:20 PM
reali arr 2.50 can buy a meal?
07-10-2023, 02:05 AM
(06-10-2023, 07:56 PM)Ola Wrote: [ -> ]My dinner just now-
1) 2 prawn balls $1.40
2) 2 chicken karage $1.30
3 Dried shrimp with cucumber and 2 eggs $0.37
Total= $3.07 ( exceed)
Wow, Ola can cook so many dishes, yummy.đ
03-12-2023, 02:54 PM
Cooked with La Gourmet Shogun casserole
![[Image: IMG-0305.jpg]](https://i.ibb.co/RP4Jt8d/IMG-0305.jpg)
![[Image: IMG-0305.jpg]](https://i.ibb.co/RP4Jt8d/IMG-0305.jpg)
03-12-2023, 04:44 PM
My home meal just now was:
A1 Bee- hoon= $3.33 /pack= 47 cents
BoBo Xidao Fish Cake= $3.37= 19 cents
Chicken breast= $3.70 per pack=$1.23
NTUC Button Mushroom= $1.40 for can= 47 cents
2 eggs= $7.95 for 30= 18 cents
Swee choy=16 cents
My home lunch just now was: $2.70
SHIT! I exceeded my target again.
![[Image: IMG-0308.jpg]](https://i.ibb.co/M7Dvh1R/IMG-0308.jpg)
A1 Bee- hoon= $3.33 /pack= 47 cents
BoBo Xidao Fish Cake= $3.37= 19 cents
Chicken breast= $3.70 per pack=$1.23
NTUC Button Mushroom= $1.40 for can= 47 cents
2 eggs= $7.95 for 30= 18 cents
Swee choy=16 cents
My home lunch just now was: $2.70
SHIT! I exceeded my target again.
![[Image: IMG-0308.jpg]](https://i.ibb.co/M7Dvh1R/IMG-0308.jpg)
03-12-2023, 07:25 PM
I usually add prawns to fry bee hoon never tried chicken breast bef
03-12-2023, 07:36 PM
![[Image: 820-Hainan-Chicken-Rice.jpg]](https://tidbitsmag.com/wp-content/uploads/2018/06/820-Hainan-Chicken-Rice.jpg)
![[Image: 130493716_3663692850356977_6806633174953807047_n.jpg]](https://static.mothership.sg/1/2020/12/130493716_3663692850356977_6806633174953807047_n.jpg)
03-12-2023, 07:43 PM
(03-12-2023, 07:36 PM)lvlrsSTI Wrote: [ -> ]
Tampines Street 81 residents are lucky to live there
The Govt should make sure there is cheap food every 2 km or walking distance
03-12-2023, 08:43 PM
Had my dinner and wondering if this time, the cost of food will be below $2.50
![[Image: IMG-0311.jpg]](https://i.ibb.co/ckmsqy3/IMG-0311.jpg)
![[Image: IMG-0311.jpg]](https://i.ibb.co/ckmsqy3/IMG-0311.jpg)
03-12-2023, 08:55 PM
Tay's Seaweed chicken= $28.85 for 2 packs= $1.50
NTUC wonton= 50 cents
DoDo Fish Tofu $2.70= 77 cents
Rice with Jap toppings= 15 cents + $1
Lettuce $1.80= 10 cents
Dinner without tea cost $4.02
NTUC wonton= 50 cents
DoDo Fish Tofu $2.70= 77 cents
Rice with Jap toppings= 15 cents + $1
Lettuce $1.80= 10 cents
Dinner without tea cost $4.02
18-12-2023, 07:24 PM
Covid patient's dinner
Plain and simple should be $2.50 or less
![[Image: IMG-0362.jpg]](https://i.ibb.co/z25Jxxx/IMG-0362.jpg)
White carrot, Brown pear and mince pork= 15 cents + 25 cents + 65 cents= $1.05
Rice and Jap toppings=$1
Plain and simple should be $2.50 or less
![[Image: IMG-0362.jpg]](https://i.ibb.co/z25Jxxx/IMG-0362.jpg)
White carrot, Brown pear and mince pork= 15 cents + 25 cents + 65 cents= $1.05
Rice and Jap toppings=$1
18-12-2023, 07:34 PM
Take care
18-12-2023, 08:05 PM
![[Image: IMG-8817.jpg]](https://i.ibb.co/1Mf1GD5/IMG-8817.jpg)
![[Image: IMG-8818.jpg]](https://i.ibb.co/6HRzDNJ/IMG-8818.jpg)
![[Image: IMG-8819.jpg]](https://i.ibb.co/9HKgCdZ/IMG-8819.jpg)
![[Image: IMG-8815.jpg]](https://i.ibb.co/3fVHxHN/IMG-8815.jpg)
![[Image: IMG-8816.jpg]](https://i.ibb.co/HxYJ7YC/IMG-8816.jpg)
18-12-2023, 08:09 PM
reali arr mati lah 5Ti
24-12-2023, 07:07 PM
No chicken breast but use Narcissus Stew Pork
Add one egg
Today's dinner cost $2.65
![[Image: IMG-0379.jpg]](https://i.ibb.co/8jcykH4/IMG-0379.jpg)
Add one egg
Today's dinner cost $2.65
![[Image: IMG-0379.jpg]](https://i.ibb.co/8jcykH4/IMG-0379.jpg)
25-12-2023, 07:57 PM
Toay's dinner . . . .
![[Image: IMG-0404.jpg]](https://i.ibb.co/mzSL3S4/IMG-0404.jpg)
Snow beans with chicken $1.10
Chawanmushi (3 eggs, crabstick and mushroom) 65 cents
Chicken nugget (Freezepak $10) 50 cents with 10 cents curry sauce
TOTAL= $2.35
![[Image: IMG-0404.jpg]](https://i.ibb.co/mzSL3S4/IMG-0404.jpg)
Snow beans with chicken $1.10
Chawanmushi (3 eggs, crabstick and mushroom) 65 cents
Chicken nugget (Freezepak $10) 50 cents with 10 cents curry sauce
TOTAL= $2.35
25-12-2023, 08:17 PM
actually my side got 2.20 nasi lemak
if wanna eat 1 dollar one which at TPY lor 7 i have to bus go early.
come mix rice if choose one meat one veggie will cost like 2.5 or 2.7 depend the meat and veggies I choose.
lucky my side some hawkers still not so greedy yet.
if wanna eat 1 dollar one which at TPY lor 7 i have to bus go early.
come mix rice if choose one meat one veggie will cost like 2.5 or 2.7 depend the meat and veggies I choose.
lucky my side some hawkers still not so greedy yet.
25-12-2023, 08:46 PM
$1 nasi lemak and more: Ghib Ojisan tries the cheapest meals in Singapore
https://www.asiaone.com/lifestyle/1-nasi...-singapore
https://www.asiaone.com/lifestyle/1-nasi...-singapore
25-12-2023, 09:21 PM
(03-12-2023, 02:54 PM)Ola Wrote: [ -> ]Cooked with La Gourmet Shogun casserole
Your beehoon looks good. The strands are al dente and more importantly not mushy and broken up. Your plating also beri photogenic. Good job. Which reminds me of your opposite -- what happened to Talents, long time no see.
25-12-2023, 09:25 PM
(03-12-2023, 07:36 PM)lvlrsSTI Wrote: [ -> ]
Hawkers sell 1 boiled egg oredy 50 -80 cts, how is it possible dat dis pkt costs ony $1.00?
25-12-2023, 10:38 PM
![[Image: IMG-9397.png]](https://i.ibb.co/VCy1F77/IMG-9397.png)
![[Image: IMG-9398.png]](https://i.ibb.co/88npYdT/IMG-9398.png)
13-07-2024, 01:10 PM
Resurrecting this threadÂ
Tried with my home meal just now
Cold Storage Roast Chicken $2
NTUC Fire Cha Sao (offer $9.50) $3.20
Cucumber $0.12
-----------------------------------------------------
Rice, XO Sauce, Thai Chilli $0.40 cents
TOTAL= $5.72. Oh oh. Over-shot.
Even eating at home is expensive now. Â
![[Image: IMG-1453.jpg]](https://i.ibb.co/wJ6h6xb/IMG-1453.jpg)
Tried with my home meal just now
Cold Storage Roast Chicken $2
NTUC Fire Cha Sao (offer $9.50) $3.20
Cucumber $0.12
-----------------------------------------------------
Rice, XO Sauce, Thai Chilli $0.40 cents
TOTAL= $5.72. Oh oh. Over-shot.
Even eating at home is expensive now. Â

![[Image: IMG-1453.jpg]](https://i.ibb.co/wJ6h6xb/IMG-1453.jpg)
13-07-2024, 01:37 PM
(13-07-2024, 01:10 PM)Ola Wrote: [ -> ]Resurrecting this threadÂ
Tried with my home meal just now
Cold Storage Roast Chicken $2
NTUC Fire Cha Sao (offer $9.50) $3.20
Cucumber $0.12
-----------------------------------------------------
Rice, XO Sauce, Thai Chilli $0.40 cents
TOTAL= $5.72. Oh oh. Over-shot.
Even eating at home is expensive now. Â
Actually you have shown that it's a lot cheaper eating food that you cook at home than eating out.
If you look at the amount of kiam hawkers give for BCM, laksa, ckt, it's actually very very very little. I looked through all your pictures again and noticed that the kiam you cooked for yourself were much more than what one would get paying $4.50 for BCM, laksa or ckt.
Just nao I ate laksa. If you take the 3 miserable thin slices of fish cake out and place it on a plate, the 2 Tau pok slices on another plate, and put my kiam next to yours, peepur will say I am malnourished and you are eating way better.Â
Imagine a whole plate with only 3 thinly sliced fish cake....Â
But when you put everything together, it would seem like I am eating very well. Ho mia, jiak laksa. (Good life, eat laksa)
20-07-2024, 04:26 PM
Eating at home can be cheap if you have cheap ingredients
( not from supermarkets ie NTUC that is too expensive)
Short Beans @$4/ kg with fresh chicken chop into bits 60 cents + 40 cents= $1
Bean sprouts with peanut sauce 30 cents + 25 cents= 55 cents
Total= $1.55 for my lunch
![[Image: IMG-1460.jpg]](https://i.ibb.co/x79jnr5/IMG-1460.jpg)
( not from supermarkets ie NTUC that is too expensive)
Short Beans @$4/ kg with fresh chicken chop into bits 60 cents + 40 cents= $1
Bean sprouts with peanut sauce 30 cents + 25 cents= 55 cents
Total= $1.55 for my lunch
![[Image: IMG-1460.jpg]](https://i.ibb.co/x79jnr5/IMG-1460.jpg)