Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
Let say In order to break even
If I sell my cheekon rice at $5.50.
Cost of production cheekon rice per plates $4.59
Fix cost :
Labour: $650
Stall rental : $1200
Utility: $300
Dish washing : $400
If above 310 plates then is considered profit or making money. Tio boh
Posts: 7,521
Threads: 117
Likes Received: 2,122 in 1,695 posts
Likes Given: 497
(29-03-2023, 08:27 AM)Bigiron Wrote: Let say In order to break even
If I sell my cheekon rice at $5.50.
Cost of production cheekon rice per plates $4.59
Fix cost :
Labour: $650
Stall rental : $1200
Utility: $300
Dish washing : $400
If above 310 plates then is considered profit or making money. Tio boh
Your fixed cost around $2550. Profit per plate is $0.9. I think u need to sell around 2800 plates before can see profit?
Posts: 20,154
Threads: 14,444
Likes Received: 2,775 in 2,551 posts
Likes Given: 483
(29-03-2023, 08:27 AM)Bigiron Wrote: Let say In order to break even
If I sell my cheekon rice at $5.50.
Cost of production cheekon rice per plates $4.59
Fix cost :
Labour: $650
Stall rental : $1200
Utility: $300
Dish washing : $400
If above 310 plates then is considered profit or making money. Tio boh
Not sure if 310 plates is correct but that is a very low number based on what I was told by the hawkers. Too easy to accomplish breakeven. Very unlike reality. Most hawkers I talked to sell 100-200 plates A DAY (not necessarily chicken rice). Some way more. Of course, quite a lot hawkers with no biz sells a lot less.
Maybe your fix costs assumption is too low? I don't think labour is only $650. Part-timer?
BTW, profit is usually higher than what you have assumed per plate.
(This post was last modified: 29-03-2023, 08:44 AM by
Levin.)
Posts: 14,137
Threads: 0
Likes Received: 3,768 in 3,412 posts
Likes Given: 3,098
How many years ago?
With Cheap labor and rental
Answer not a fool according to his folly, lest you also be like him" (Proverbs 26:4)
Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
(29-03-2023, 08:42 AM)Levin Wrote: Not sure if 310 plates is correct but that is a very low number based on what I was told by the hawkers. Too easy to accomplish breakeven. Very unlike reality. Most hawkers I talked to sell 100-200 plates A DAY (not necessarily chicken rice). Some way more. Of course, quite a lot hawkers with no biz sells a lot less.
Maybe your fix costs assumption is too low? I don't think labour is only $650. Part-timer?
BTW, profit is usually higher than what you have assumed per plate.
Base on assumption. But before that best is do some marketing research
Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
(29-03-2023, 08:39 AM)winbig Wrote: Your fixed cost around $2550. Profit per plate is $0.9. I think u need to sell around 2800 plates before can see profit?
If profit is $1.50.
Posts: 14,137
Threads: 0
Likes Received: 3,768 in 3,412 posts
Likes Given: 3,098
How about costs of chickens,rice , cucumbers,Chillies ?
Answer not a fool according to his folly, lest you also be like him" (Proverbs 26:4)
(This post was last modified: 29-03-2023, 08:51 AM by
Lukongsimi.)
Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
(29-03-2023, 08:50 AM)Lukongsimi Wrote: How about costs of chickens,rice , cucumbers,Chillies ?
Production cost . Is $4.59.
Posts: 7,521
Threads: 117
Likes Received: 2,122 in 1,695 posts
Likes Given: 497
(29-03-2023, 08:48 AM)Bigiron Wrote: If profit is $1.50.
If profit per plate is $1.5, $2550/1.5=1700. U need to sell 1700 plates to cover the fixed costs first before any profit.
(This post was last modified: 29-03-2023, 09:02 AM by
winbig.)
Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
(29-03-2023, 09:02 AM)winbig Wrote: If profit per plate is $1.5, $2550/1.5=1700. U need to sell 1700 plates to cover the fixed costs first before any profit.
😱 😱
Posts: 9,643
Threads: 15
Likes Received: 2,201 in 1,943 posts
Likes Given: 602
Cost only 1 dollar. Sell 4 dollar.
Posts: 7,521
Threads: 117
Likes Received: 2,122 in 1,695 posts
Likes Given: 497
(29-03-2023, 09:07 AM)Bigiron Wrote: 😱 😱
If u sell 300 plates per day then one month about 9000 plates. You would have few k of profits.
Posts: 6,005
Threads: 111
Likes Received: 1,124 in 990 posts
Likes Given: 15
aiyah...............just sell at $10 lor...............no need sell so many plates...........Sinkies are carrot-heads.............they buy high price can show off their wealth mah................
if $10 can sell............the next week, sell at $15..............keep increasing prices as long as profit stays the same............
maybe months later................1 day sell 1 plate of rice can liao...........
Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
(29-03-2023, 09:11 AM)Sharexchange Wrote: Cost only 1 dollar. Sell 4 dollar.
How you know?
Posts: 14,137
Threads: 0
Likes Received: 3,768 in 3,412 posts
Likes Given: 3,098
(29-03-2023, 09:01 AM)Bigiron Wrote: Production cost . Is $4.59.
Profit $1 each plate of chicken rice
Have to sell above 3000 plates each month in order to survive
Answer not a fool according to his folly, lest you also be like him" (Proverbs 26:4)
Posts: 7,191
Threads: 244
Likes Received: 2,175 in 1,895 posts
Likes Given: 1,860
How about transport and insurance?
Posts: 14,137
Threads: 0
Likes Received: 3,768 in 3,412 posts
Likes Given: 3,098
Sell nasi lemak better
1 packet $4.50 now
Cheap ingredients
Answer not a fool according to his folly, lest you also be like him" (Proverbs 26:4)
Posts: 9,643
Threads: 15
Likes Received: 2,201 in 1,943 posts
Likes Given: 602
(29-03-2023, 09:13 AM)Bigiron Wrote: How you know?
Chicken 5 dollar chop into drum wing breast tail 10 parts..cost of meat only 50cents..can chop into 12 parts too.
Posts: 20,154
Threads: 14,444
Likes Received: 2,775 in 2,551 posts
Likes Given: 483
(29-03-2023, 09:13 AM)Bigiron Wrote: How you know?
Assuming a plate of CKT. The selling price is $4. If you DIY with the same ingredients, what's the cost? Probably lower than $1. The costs are mainly the rent and labour besides ingredients. That's why I say the cost of ingredients relative to selling price tend to be very low, the 'profit' (without taking labour, rent, utilities etc into consideration) is not just 20% or 30% per plate like you assumed earlier. Way much higher.
Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
(29-03-2023, 09:19 AM)ODA TETSURO Wrote: How about transport and insurance?
Consider as fix cost .
Not to mention hidden cost also.
Posts: 7,521
Threads: 117
Likes Received: 2,122 in 1,695 posts
Likes Given: 497
(29-03-2023, 09:22 AM)Sharexchange Wrote: Chicken 5 dollar chop into drum wing breast tail 10 parts..cost of meat only 50cents..can chop into 12 parts too.
Where to buy $5 chicken?
Posts: 13,318
Threads: 90
Likes Received: 2,668 in 2,280 posts
Likes Given: 301
heng ar
i sell at higher price at $9.90 for my condom chicken rice and condom porn i mean prawn rice
more atas
Posts: 9,379
Threads: 200
Likes Received: 2,620 in 2,257 posts
Likes Given: 1,445
My friend who sells chicken rice like hotcakes in saigon. Only sell drumstick and no other parts. No need to chop. 17k equal to $1 sing.
Posts: 24,059
Threads: 51
Likes Received: 4,472 in 4,028 posts
Likes Given: 1,167
On average one day can sell 100 to 200 plates, nett 400 to 500 each day, each shareholder can get 100 plus
Posts: 52,725
Threads: 38,595
Likes Received: 6,361 in 5,977 posts
Likes Given: 67,634
(29-03-2023, 10:34 AM)WhatDoYouThink! Wrote: On average one day can sell 100 to 200 plates, nett 400 to 500 each day, each shareholder can get 100 plus
If use this method can
If set up chicken rice stall give 100 free egg can (9)
https://sgtalk.net/Thread-If-set-up-chic...#pid552374
Posts: 13,318
Threads: 90
Likes Received: 2,668 in 2,280 posts
Likes Given: 301
Everybody is dup into the PAP ponzi scheme trying to made a profit
the worst part is that you do not know you have fallen into a trap
like putin hypnotizing the russian people that the war in Ukraine is just
Users browsing this thread: 1 Guest(s)